Social Media – co to jest i jak Social Media wpływają na ludzi

Mogłoby się wydawać, iż media społecznościowe korzystnie wpłyną na relacje z pozostałymi ludźmi. W końcu wciąż jest się w kontakcie z pozostałymi. To natomiast jedynie pozory – kontakt jest sztuczny, a media społecznościowe zabierają czas, jaki można byłoby przeznaczyć na spotkania towarzyskie na żywo. Kontakt z pozostałymi ludźmi jest niewielki oraz niezwykle powierzchowny – wszystko opiera się na oglądaniu odpowiednio wybranego fragmentu świata, jaki nierzadko mało ma wspólnego z prawdą – tam prezentuje się jedynie to, co pragnie się pokazać, w dodatku można właściwie swobodnie manipulować faktami. Warto więc wiedzieć, czym właściwie są social media i jaki mają wpływ na naszą psychikę.

Czym są Social Media?

Choć wyraz social media jest teraz niezwykle popularny, to ciężko go precyzyjnie określić. Generalnie można przyjąć, iż określenie to obejmuje pełen obszar łączności. Poszczególni określają je jako powszechne media, media publiczne czy media społecznościowe. Ich istotą jest to, że zostały przygotowane do publikowania treści przez relację pomiędzy użytkownikami oraz są wsparte na łatwo dostępnej technice.

Czemu Social Media są tak popularne?

Trendy to jedna spośród sił napędowych social mediów. Trendy są od zawsze oraz siłą rzeczy w większym czy mniejszym stopniu oddziałują na to, jak wygląda życie każdego człowieka. Jest ich nie jedynie mnóstwo, jednak także każdy spośród nich dotyczy odmiennej sfery życia oraz świata, natomiast to dokładnie oddziałuje na ogromną ilość zainteresowań, dookoła jakich funkcjonują media społecznościowe. Zwykły użytkownik szuka nie jedynie danych przydatnych mu na co dzień, jednak także nierzadko po prostu niezwykłych ciekawostek, pomocy lub informacji.

Wpływ mediów społecznościowych na psychikę jest większy niż się zdaje

Social media w żadnym wypadku nie są złe – mają zarówno dobre, jak i negatywne strony. Jest to narzędzie przydatne, z którego warto korzystać i prawdopodobnie niezastąpione. Trzeba jednak zdać sobie sprawę również z negatywnego wpływu Facebooka i innych SM na psychikę, zwłaszcza na młodego człowieka. Stałe uczestniczenie w realności portali internetowych ma przykre konsekwencje powiązane z poczuciem swej wartości. Obserwowanie tego co się dzieje na portalach zatem w Social Media oraz przyjęcie tego wszystkiego jako prawdy w całości obiektywnej może doprowadzać do niezwykle dużych wahań samooceny oraz poczucia swej wartości. Facebook lub Twitter nie są powierzchnią kłamstwa, jednak bardzo wybiórczego dostarczania danych o sobie samym – jak to w wypadku autoprezentacji bywa.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *